Bērna īpašā diena – DZIMŠANAS DIENA19.11.2020

Sirdsapziņas skolā katram bērnam tiek svinēta dzimšanas diena, kas ir viņa īpašā diena. Dzimšanas dienai par godu notiek dzimšanas dienas tortes pagatavošana un dzimšanas dienas rituāls, kur bērnu pavada pavadoņi – Saulīte un Mēnestiņš. Katram bērnam tiek izstāstīts viņam veltīts dzimšanas dienas stāsts, doti novēlējumi un aizdegtas dzimšanas dienas sveces.

Bērna dzimšanas dienas svinības

Katrs bērniņš ar lielu nepacietību gaida savu dzimšanas dienu, tāpēc šī diena tiek veidota par īpašu un emocionālu dienu gaviļniekam. Lai tas izdotos, katram ir savs uzdevums:

  • audzinātājas rūpējas par svinību norisi;
  • vecāki atnes uz dārziņu svētku tortes sastāvdaļas;
  • bērni gatavo torti un vēlējumus.

Svinību norise

Vispirms visi bērni kopā ar jubilāru un audzinātājām gatavo svētku torti – daži taisa vaļā cepumu paciņas, daži griež marmelādes sīkos gabaliņos, kāds puto putukrējumu, kāds mērcē pienā cepumus un kārto tos uz paplātes, kāds visu uzrauga un nogaršo.

Pēc brokastu un tortes nobaudīšanas bērni dodas uz “Svinīgo dzimšanas dienas taku”, apsēžoties tai abās malās. Takas galā stāv skaisti saklāts galds ar tik degošām svecītēm, cik gadu paliek jubilāram.

Pats jubilārs tiek ietērpts svētku apmetnī un galvu tam rotā “zelta” kronis. Sev par pavadoņiem viņš izvēlas divus savus draugus, no kuriem viens pārtop par Sauli, otrs – par Mēnesi.

Kad katrs bērniņš ir izteicis savu novēlējumu jubilāram un visi kopīgi nodziedājuši dziesmu, jubilāram tiek veltīts īpašs dzimšanas dienas stāsts.

Svētku tortes recepte

  • 6 paciņas “Selga” cepumu
  • 400 g biezpiena
  • 400 g saldā krējuma
  • 500 g skābena ievārījuma
  • 200 ml piena
  • ~7 ēd.k. cukura

Pēc iecerēm

Garnēšanai: augļi svaigi vai konservēti (banāni, persiki, ananāsi u.tml.), marmelādes, šokolāde, rozīnes u.tml.

Pagatavošana

Saldo krējumu ar cukuru un biezpienu sakuļ, pievieno sīki sagrieztas marmelādes, rozīnes vai augļus. Cepumus samitrina pienā un kārto uz paplātes kārtās, katru kārtu pārklājot ar plānu ievārījuma kārtu un biezpiena masu. Tortei pēdējo kārtu pārklāj ar biezpiena masu un garnē ar sarīvētu šokolādi vai šķēlītēs sagrieztiem augļiem.

Torti gatavo bērni kopā ar audzinātājām un pasniedz tūlīt pēc gatavošanas!

Dzimšanas dienas stāsts

Reiz sensenos laikos, vairāk nekā pirms 2 gadiem (bērna vārds) nebija uz Zemes. Ai, viņš(a) tik jauki pavadīja lauku debesīs ar savu Sargeņģeli! Viņš(a) leca no vienas kājas uz otru, meta kūleņus – nekad nesasitās.

Kādu dienu Sargeņģelis (bērna vārds) uzdāvināja bumbiņu no visīstākā Zelta. (Bērna vārds) spēlējās ar to – meta no rociņas rociņā, meta augstu gaisā. Bumbiņa nekad neizkrita no rokām.

Kādu dienu, kad (bērna vārds) jutās jau gana stiprs(a), viņš(a) gribēja zināt, cik tālu varētu aizsviest bumbiņu? Viņš(a) pacēla roku virs galvas. Atvēzējās un meta to tālu prom. Bumbiņa pazuda….

(Bērna vārds) meklēja to te un tur, nekur tās nebija. Tad kaut kas paspīdēja pie mākoņa maliņas. Tur jau arī bija bumbiņa! (Bērna vārds), sniedzoties pēc bumbiņas, ieraudzīja brīnumainu ainu: viņš(a) ieraudzīja Zemi ar kalniem un lejām, ar mežiem un pļavām, ar upēm, jūrām un okeāniem, ar dzīvniekiem, pilsētām un cilvēkiem. (Bērna vārds) ieraudzīja māmiņu, kura gāja pāri pagalmam un viņas mati brīnišķīgā vilnī krita pāri pleciem. (Bērna vārds) ieraudzīja tēti, kurš mazajam bērniņam gatavo šūpulīti.

(Bērna vārds) viss tik ļoti patika, ka viņš(a) jautāja Sargeņģelim: “Saki, man lūdzu, vai es varētu ar viņiem tikties?” “Nu, protams”, atbildēja Sargeņģelis, “Tikai Tev būs jānoiet garš ceļš – garām Zvaigznēm, Mēnesim un Saulei, cauri Varavīkšņu vārtiem, cauri Debesu vārtiem. Tur tu atstāsi savas Debesu drānas. Es tās pieskatīšu, jo Tu jau atkal atgriezīsies. Katru nakti es Tevi apciemošu, varbūt Tu to zināsi, varbūt nē”.

Un mazais (bērna vārds) aizmiga, bet māmiņa jau cēla savas rokas augstu uz debesīm un nonesa sev zem sirsniņas mazu bērniņu uz vairākiem mēnešiem, uz vairākām nedēļām un dienām. Un tad kādu dienu šūpulītī gulēja mazs zēns (maza meitenīte) ar zilā, zilām (brūnām, brūnām) actiņām un smaidošu mutīti. Māmiņa un tētis viens otram teica: “Ai, tā mums ir visjaukākā dāvana! Sauksim viņu par (bērna vārds). Tas būs vislabākais vārds mūsu dēliņam (meitiņai).”

Dziesma “Pie Dieviņa gari galdi”

Pie Dieviņa gari galdi gāri galdi

Tur sēd pati mīļā Māra mīļā Mār.

 

Tur sēd pati mīļā Māra mīļā Mār.

Vilainītes rakstīdama, rakstīdam.

 

Izrakstija saskaitija saskaitīja

Atdod Dieva rociņai rociņā.

 

Nu Dieviņi tava vara tava vara

Nu tavai rociņai rociņai.

 

Nu tavai rociņāi rociņai

Pašas Laimas atslēdzina atslēdziņ.

 

Dod Dieviņi kalnā kāpti kalnā kāpti

Ne no kalna  lejiņai lejināi.

 

Dod Dieviņi otram doti otram doti

ne no otra mīļi lūkti mīļi lugt.

 

Otram devu dziedādama dziedādama

Otru lūdzu raudādama raudādama.

 

Pie Dieviņa gari galdi gāri galdi

Tur sēd pati mīļā Māra mīļā Mār.