Sveču diena Sirdsapziņas skolā’ 202405.02.2024

Februāra sākums Sirdsapziņas skolā iezīmējas ar Sveču dienu.  Senie latvieši februārī, kad vēl lielie lauku darbi nebija sākušies, esot veltījuši laiku sveču liešanai ar domu, lai sveču pietiktu visam gadam.  Mūsdienās sveces nav vajadzīgs darināt kā galveno gaismas avotu, bet mierīga, pacietīgi degoša svece vai sveču kompozīcija piešķir jebkurai telpai un pasākumam īpašu atmosfēru.

Sirdsapziņas skolas bērni ar lielu aizrautību un prieku lej sveces dažādās formās, smiltīs, sniegā, tin sveces no bišu vaska plāksnēm.  Bērni izbauda sveces vijīgumu, siltumu un plastiskumu, izsmaržo sveces smaržu. Ziņkārīgākie iepazīstas arī ar liesmiņas karstumu.  Šis process ir audzinātāju vadīts un kontrolēts un gadījumā, ja kāds mazais pētnieks ir ieguvis mazu, sāpīgu sārtumiņu ziņkārīgajam pirkstiņam, tad šī pirkstiņa īpašnieks uz mirkli iegūst galveno lomu šajā pasākumā – audzinātāja pirkstiņu rūpīgi sapūš, noskalo ar aukstu ūdeni un, ja nu vēl uzliek plāksterīti, tad prieks ir tik liels, ka atkal var ķerties pie sveču darināšanas.

Sveču dienas svētku kulminācijā audzinātājas aizdedz katram bērnam vienu no viņa darinātajām svecēm.  Bērni ir bezgala priecīgi.   Un patiešām nevar izšķirt, vai bērnu actiņas mirdz spožāk un siltāk vai sveču liesmiņas.

Šajos sveču dienas svētkos kā neatņemama sastāvdaļa ir kopējs bērnu ritmizēts dzejolis:

Uz lielu balli sanāca sveces

Ai, kas par gaismu debesīs tecēs!

Kas to prieku jutīs?

Kas to prieku redzēs?

Kur būs tie bērni, kas apkārt tecēs?